Pielęgnacja mebli

Szanowny Kliencie! Gratulujemy zakupu nowych mebli wypoczynkowych! Ze względu na wysoką jakość materiałów oraz standardów wykonania jesteśmy pewni, że długo będziecie Państwo zadowoleni z wyboru. W trosce o Państwa pełną satysfakcję prezentujemy instrukcje oraz poradnik ze wskazówkami właściwego użytkowania oraz konserwacji mebli tapicerowanych. Uprzejmie prosimy o dokładne zapoznanie się z niniejszą instrukcją jeszcze przed rozpoczęciem użytkowania mebli oraz pełne stosowanie zawartych w niej zaleceń.

Bezwzględnie nie używać ostrych narzędzi do zdejmowania oraz otwierania opakowania mebli, gdyż grozi to nieodwracalnym uszkodzeniem.

– Prosimy się nie martwić nieregularnymi fałdami i zgnieceniami, które mogą pojawić się na meblach pokrytych naturalną skórą, zaraz po ich odpakowaniu. Meble są bowiem dostarczane przez transport samochodowy, czasami muszą pokonać bardzo długi dystans z fabryki do Państwa domu.

Wystarczy, że odpowiednio złożone postoją przez pewien czas w pokojowej temperaturze, a odzyskają swój prawidłowy kształt.

– Po rozpakowaniu zalecamy dodatkowe, ręczne formowanie poduszek, znacznie przyspieszające proces właściwego kształtowania i powrotu do pierwotnego wyglądu.

-Skóra jako produkt naturalny ma swój charakterystyczny zapach, najbardziej wyczuwalny gdy mebel jest nowy, szczególnie bezpośrednio po jego rozpakowaniu. Z czasem zapach ten stanie się delikatny i będzie świadczyć o tym, że Państwa meble są wykonane ze skóry naturalnej.

– Użytkowanie mebli wypoczynkowych pokrytych skórą wywołuje proces zmian, który świadczy o tym, iż zakupiliście Państwo produkt naturalny. Z czasem na powłoce skórzanej powstaną fałdy, zgniecenia, nabłyszczenia. Powyższe zmiany są wynikiem poddawania się skóry naciskowi i pocieraniu przez siedzących użytkowników.

– Wysokiej jakości skóra obiciowa zachowuje swą naturalną elastyczność (podobnie do skóry pokrywającej np. kurtki, buty czy też miejsca siedzące w samochodzie), dzięki czemu powierzchnia tapicerki jest miękka, delikatna i puszysta. Przebieg tego procesu jest ściśle uzależniony od intensywności użytkowania.

– Efektem normalnego użytkowania mebli są również zmiany miękkości oraz sprężystości poduch oparcia, boczków i siedzisk. Nie jest to wadą mebli, jeśli jednak będą się Państwo starać się równomiernie używać wszystkie miejsca siedzące, efekty użytkowania pojawią się równomierny nie na całym zestawie i będą naturalną oznaką upływu czasu.

– Prosimy dbać o to, by nikt nie siadał na oparciach, boczkach i poręczach. Duże obciążenia mogą narazić meble na uszkodzenia konstrukcji lub trwałą deformację. Wyjątkiem są meble przystosowane do użytkowania w ten właśnie sposób.

– Należy unikać narażania tapicerki na mocne, punktowe napięcia, których skutkiem mogą być rozejścia i rozdarcia skóry lub prucie szwów.

-Nie stawiać mebli w miejscach intensywnej ekspozycji słonecznej oraz źródeł ciepła, która niekorzystnie wpływa zarówno na skórę i tkaninę, jak i na drewno i może przyczynić się do powstania odbarwień, podobnie jak to się dzieje w przypadku drewnianych parkietów, które pod dywanami są zawsze ciemniejsze niż miejsca nasłoneczniane.

Co powinniście Państwo wiedzieć ogólnie o meblach tapicerskich.

Przy ocenie jakości mebli tapicerskich należy wyróżnić trzy właściwości niezależnie od użytych materiałów:

Typowe właściwości modelu- należy przez to rozumieć ogólny wygląd danego kompletu mebli, może to być luźne obicie lub zależne od konstrukcji różnice w twardości siedzenia.

Typowe właściwości towaru- określa się szczególne właściwości poszczególnych materiałów, które zostały użyte przy produkcji danych mebli, np. naturalne właściwości skór lub blaknięcie kolorowych materiałów przy bezpośrednim nasłonecznieniu.

Właściwości użytkowe- chodzi tu o zmiany pojawiające się przy używaniu danego mebla. Właściwości użytkowe nie mają związku z jakością ani z wykonaniem.

BUDOWA OBICIA: Przy nowoczesnej przemysłowej produkcji mebli tapicerskich rozróżnia się dwa rodzaje obić: obicia luźne i obicia napięte.

Obicia luźne- można je poznać po miękkości i przyleganiu. Przy tym rodzaju obicia materiał nie jest wszędzie równomiernie sztywno połączony z wypełnieniem, przez co powierzchnia jest pofałdowana. Fałdy na siedzeniu, oparciu i poręczach nie są wadą jakościową. W gronie fachowców nazywa się to zamierzonym pofałdowaniem danego modelu. Naturalnym zjawiskiem jest, że skóra w miarę użytkowania wyciąga się i obicie nabiera wyglądu typowego dla użytkowania. Zmiany te nie zmniejszają jednak w żaden sposób funkcjonalności mebla. Przy jednostronnym użytkowaniu równomierne wygładzenie fałd na prawo i lewo na powierzchni siedzenia zapobiega powstawaniu fałd naciągowych.

Obicia napięte- przy tym rodzaju obicia materiał jest sztywno naciągnięty na wypełnieniu i przymocowany. Unika się w ten sposób tworzenia się fałd w trakcie użytkowania. W większości przypadków fałdy powstałe w trakcie siedzenia prostują się samoczynnie. Również w tym przypadku nie można jednak wykluczyć, że po dłuższym użytkowaniu mogą pojawić się lekkie fałdy. Nie jest to związane z odkształceniem się wypełnienia, tylko z wyciąganiem się materiału obiciowego. Również w tym przypadku nie da się uniknąć zmiany twardości siedzenia w zależności od długości użytkowania i od wagi ciała.

Poduszki na oparciu: Przy luźnych i nakładanych poduszkach wypełnionych sprężynami, kawałkami pianki lub watą należy je po użyciu wyklepać, aby uzyskać pierwotny wygląd.

Poręcze i boczki ruchome lub obite na sztywno: Przy meblach wypoczynkowych pełnią dwie funkcje:

– służą jako oparcie dla rąk

– poprawiają efekt wizualny

Zależnie od wykonania poręczy jej wytrzymałość nie jest projektowana w tym celu, aby udźwignąć ciężar całego ciała. Z tego względu na poręczach nie należy siadać. Wytrzymałość poręczy jest z reguły obliczana na 20kg. Powyżej tej wartości zależnie od obciążenia i modelu mogą powstać różne uszkodzenia spowodowane niewłaściwym użytkowaniem.

INFORMACJE NA TEMAT SKÓRY Do produkcji mebli wykorzystujemy wyłącznie najwyższej jakości skóry bydlęce. Skóry te pochodzą częściowo z hodowli europejskich, a częściowo z innych kontynentów. Materiały europejskie wykazują mniej cech naturalnych niż materiały z innych kontynentów, gdyż tamtejsze zwierzęta wychowują się w bardziej dzikich warunkach. Skóry surowe pochodzące z ubojni nie mogą być wykorzystywane w swojej pierwotnej grubości, ale są w garbarniach po pierwszym oczyszczeniu rozwarstwiane. Powstaje warstwa „pomarszczona” (górna) i warstwa „mięsna” (dolna). Do produkcji mebli wykorzystuje się przeważnie wyłącznie górną warstwę. Po rozwarstwieniu i dalszym oczyszczeniu skóry są farbowane w beczkach, a następnie suszone. Dopiero w tym momencie są one dzielone na poszczególne gatunki.

Rozpoznawanie i ocena cech naturalnych: Jak już wspominano skóra wykazuje zazwyczaj dużo cech naturalnych. W krótkim lub długim życiu zwierzęcia narażona jest ona na różne czynniki, które prowadzą do uszkodzenia skóry. Są to owady na pastwisku, drut kolczasty lub ciernie, zranienia powstałe w trakcie zabaw, zranienia od zgrzebła lub powstałe w trakcie transportu do ubojni. Również choroby, operacje lub normalne sytuacje życiowe pozostawiają swoje ślady na skórze zwierzęcia. Tylko fachowiec może ocenić, czy jest to niedopuszczalna cecha naturalna. W szczególnie trudnych przypadkach oceny może dokonać jedynie rzeczoznawca izby przemysłowo-handlowej. Ogólnie należy jeszcze dodać, że w miarę użytkowania skóra się naciąga. Może to w pewnym stopniu prowadzić do tworzenia się fałd. Ważnie jest również, aby chronić skórę przed bezpośrednim nasłonecznieniem, gdyż wiele skór – szczególnie naturalnych -blaknie przy silnym nasłonecznieniu.

Pielęgnacja: Ogólnie mówi się, że wszystkie skóry wymagają regularnej pielęgnacji i czyszczenia. Znaczy to, że wszystkie skóry muszą być od czasu do czasu wyszczotkowane lub delikatnie odkurzone. Każda skóra powinna być obowiązkowo chroniona przed nasłonecznieniem, gdyż niezwłocznie traci kolor i wysycha. Używać tylko dedykowanych środków przeznaczonych do czyszczenia i konserwacji skór.

MATERIAŁY OBICIOWE

Materiały z mikrofazy– ten materiał obiciowy składa się z połączenia mikroskopijnie cienkich włókien w zwichrzonym układzie, których 10.000 m waży od 0,8 do 1,2 grama. Z tego syntetycznego włókna mogą być wykonywane tkaniny i dzianiny, jak również Wirbelvlies. Poprzez odpowiednią technikę tkacką osiąga się wysoką wytrzymałość materiału. Do znanych i wartościowych materiałów należą Alcantara, Amaretta, Lamous Belleseime. Również na tkaninach i dzianinach z mikrofazy w trakcie użytkowania mogą się tworzyć kulki. Składają się one jednak głównie z włókien obcych (ubranie) i można je usunąć golarką do swetrów. Poza tym w miarę użytkowania należy się liczyć z powstawaniem patyny- podobnie jak przy skórze nubukowej. Nie zmniejsza to jednak użyteczności i trwałości materiału, lecz jest typową cechą tego materiału. Przy nowo dostarczonych meblach pokrytych mikrofazą zaleca się lekkie odkurzenie natychmiast po ustawieniu w celu usunięcia ewentualnych pozostałości produkcyjnych. Należy unikać farbującej odzieży. Więcej wskazówek odnośnie pielęgnacji na stronie producenta.

Materiały tapicerskie– najczęściej używanymi materiałami podstawowymi są moher, wełna, poliakryl, poliester, poliamid, jedwab, len i bawełna. Każdy materiał ma swoje zalety, dlatego przy tkaniu miesza się ze sobą różne włókna (nazwa fachowa: tkanina mieszana),aby dzięki kombinacji różnych pozytywnych właściwości uzyskać możliwie wartościowy materiał obiciowy. Przetwarzanie włókien naturalnych jest bardzo pracochłonne i długotrwałe, takie włókno ma jednak szlachetny wygląd, jest przyjazne dla skóry i miłe, „suche” w dotyku. Włókno syntetyczne dzięki rozwojowi techniki jest za to łatwiejsze w wytworzeniu. Włókna te są na ogół lepiej tolerowane przez alergików.

Odporność na światło:

Generalnie należy powiedzieć, że każdy materiał obiciowy przy bezpośrednim nasłonecznieniu mocniej lub słabiej blaknie. Włókna syntetyczne są jednak bardziej odporne na światło niż włókna naturalne. W obecnych czasach ochrona środowiska to poważny problem, dlatego też przetwarzane materiały w coraz większym stopniu produkowane są z włókien naturalnych, przez co problematyka odporności na światło ma coraz większe znaczenie.

Wskazówka:Proszę koniecznie unikać narażania mebli na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Elektrostatyczne naładowanie obić:

Jest to następstwo nowocześnie ogrzewanych mieszkań. Centralne ogrzewanie w połączeniu ze „szczelnymi” oknami obniża względną wilgotność powietrza w pomieszczeniu do 30-40%, co uniemożliwia naturalne rozładowanie elektrostatyczne. Szczególnie przy długotrwałych okresach grzewczych obicia mocno wysychają i ładują się elektrostatycznie. W takich przypadkach należy zadbać o zwiększenie wilgotności powietrza, np. przez kwiaty doniczkowe, ułożenie mokrych ręczników na kaloryferach, nawilżacze powietrza lub przez spryskiwanie mebli sprayem antystatycznym (proszę najpierw wypróbować środek na niewidocznym miejscu, aby sprawdzić odporność materiału).

Pielęgnacja i czyszczenie wymienionych wyżej rodzajów materiału:

Jak wszystkie materiały codziennego użytku również obicia meblowe wymagają regularnej pielęgnacji, gdyż narażone są na kurz i zabrudzenia kontaktowe. Ogólnie nie należy dopuszczać do zbyt mocnego zabrudzenia, aby nie utrudniać czyszczenia i nie dopuścić do wniknięcia zabrudzeń w głąb materiału. Właściwe czyszczenie i pielęgnacja pozwoli utrzymać wartość użytkową mebli. Należy rozróżnić bieżącą pielęgnację i czyszczenie!

Bieżąca pielęgnacja (dotyczy wszystkich rodzajów obić):

Można ją porównać z codzienną pielęgnacją ciała człowieka, to znaczy jest to usuwanie zabrudzeń powstających w codziennym użytkowaniu (kurz domowy, zabrudzenia kontaktowe itp.). Polega ona na regularnym odkurzaniu za pomocą dyszy do obić (o małej sile ssania),a następnie szczotkowaniu miękką szczotką w kierunku „z włosem”. Poza tym od czasu do czasu należy ścierać materiał wilgotną (niezbyt mokrą) ścierką skórzaną, ponieważ szczególnie w ogrzewanych pomieszczeniach wilgotność powietrza często jest zbyt niska. Wilgotność utrzymuje elastyczność włókien i pozytywnie wpływa na trwałość materiału. Proszę jednak zwrócić uwagę, aby skóra była wcześniej dokładnie wymyta w czystej wodzie i aby nie zawierała pozostałości żadnych domowych środków czyszczących. Czyszczenie jest potrzebne jedynie przy nadzwyczajnych zabrudzeniach, np. po małych „wypadkach” zdarzających się w domu (rozlane napoje, jedzenie, krew itp.).

WYPEŁNIENIA I ICH WŁAŚCIWOŚCI

Konstrukcyjne różnice w twardości siedzenia są wynikiem różnej budowy wypełnienia. To znaczy, że komfort siedzenia poszczególnych elementów danego kompletu może się różnić zależnie od tego, jaka konstrukcja została zastosowana przy sprężynach danego obicia i przy poszczególnych częściach obić, gdzie obicie stanowi górną część budowy siedzenia i zależnie od wykonania decyduje o twardości lub miękkości siedzenia. Natomiast sprężyny stanowią dolną część budowy siedzenia. W zależności od wykonania i dopasowania do obicia mają wpływ na twardość siedzenia. Jeżeli meble w danym komplecie mają różne formy geometryczne, to ze względów konstrukcyjnych nie montuje się przy każdym elemencie takich samych sprężyn. Wynikiem tego może być różna twardość poszczególnych elementów jednego kompletu. Szczególnie występuje to przy elementach narożnych, elementach w rozkładanych pufach i elementach końcowych. Może się więc zdarzyć, że wymienione wyżej elementy mimo takiego samego obicia są miększe lub twardsze niż reszta elementów o budowie prostej. Jako sprężyny stosuje się najczęściej sprężyny stalowe, pasy elastyczne,drewniane listwy sprężynujące. W miarę użytkowania zależnie od ciężaru ciała całe obicie ulega zmianie. Proces ten widać najwyraźniej, gdy w pierwszych miesiącach mebel jest użytkowany jednostronnie. Jest to normalny proces mający miejsce przy każdym obiciu. Po tym, jak obicie się ułoży, prawie nie ulega ono zmianie. Aby uzyskać równomierną twardość należy pamiętać, aby zmieniać od czasu do czasu pozycję siedzenia. Takie zmiany twardości siedzenia są normalne i nie stanowią podstawy do reklamacji.

FUNKCJE PRZY MEBLACH TAPICERSKICH

Wszystkie meble tapicerskie wyposażone w funkcje (np. sofy do spania lub leżenia, fotele rozkładane, sofy ze składanymi poręczami, zagłówkami itp.) posiadają zależnie od wartości różne okucia ze skomplikowaną mechaniką. Na przykład przy sofie z wyciąganą powierzchnią do leżenia lub przy rozkładanej sofie do leżenia danej części nie można chwytać z jednej strony, np. tylko z prawej lub tylko z lewej i wyciągać lub rozkładać. Poprzez jednostronną obsługę okucie może zostać uszkodzone lub wyrwane z elementu nośnego (najczęściej z boków korpusu). Aby tego uniknąć, należy części składane lub wyciągane chwytać i obsługiwać na środku lub równomiernie z prawej i lewej strony. Tak samo przy fotelu z funkcją obsługiwaną elektrycznie lub ręcznie oparcie na stopy lub przestawiane oparcie nie mogą być używane do siedzenia. Dotyczy to też wszelkiego rodzaju poręczy szczególnie jeżeli są przestawiane lub składane. Ponieważ mebel z funkcją poddany jest regularnym ruchom, od czasu do czasu należy sprawdzać, czy zawiasy okuć są czyste, sprawdzać czy śruby, którymi okucia są przymocowane, nie poluzowały się i ewentualnie dociągnąć je. Przy meblach wypoczynkowych z funkcją spania –tak samo jak przy normalnych łóżkach –ważne jest, aby poprzez odpowiednie wietrzenie obić przeznaczonych do leżenia, unikać tworzenia się pleśni. Pojawianie się pleśni nigdy nie jest wynikiem użycia złego materiału lub wadliwego wykonania. Powstaje ona tylko przy niedostatecznej pielęgnacji, niewłaściwym użytkowaniu lub przy zbyt wysokiej wilgotności powietrza w danych pomieszczeniach.