Pielęgnacja mebli

Start >Pielęgnacja mebli

PIELĘGNACJA MEBLI

Drogi Kliencie! Dziękujemy za wybór mebli z Kalwarii i gratulujemy zakupu! Nasze meble to wysoka jakość materiałów i najwyższa staranność wykonania, więc jesteśmy pewni, że posłużą Państwu przez długie lata. W trosce o Państwa satysfakcję, udostępniamy poradnik z krótkimi instrukcjami i wskazówkami właściwego użytkowania oraz konserwacji mebli tapicerowanych.

Uprzejmie prosimy o dokładne zapoznanie się z poniższymi poradami jeszcze przed rozpoczęciem użytkowania mebli. Pozwoli to już od samego początku uniknąć przypadkowych uszkodzeń mebla, a stosowanie się do naszych zaleceń pozwoli Państwu utrzymać mebel w stanie nienaruszonym i cieszyć się zakupem o wiele dłużej.

 

– Nie używać ostrych narzędzi do otwierania oraz zdejmowania opakowania z mebli, gdyż grozi to ich nieodwracalnym uszkodzeniem.

– Prosimy nie martwić się nieregularnymi fałdami i zgnieceniami, które mogą pojawić się na meblach zaraz po ich rozpakowaniu. Meble są dostarczane przez transport samochodowy, czasami trasa pomiędzy magazynem i Państwa lokalem jest bardzo długa. Wystarczy, że już po złożeniu postoją przez pewien czas w pokojowej temperaturze, a odzyskają swój prawidłowy kształt. Po rozpakowaniu zalecamy dodatkowo ręczne uformowanie poduszek, znacznie przyspieszające proces właściwego kształtowania się materiału i powrotu do pierwotnego wyglądu.

– Skóra, jest produktem naturalnym i ma swój charakterystyczny zapach. Gdy mebel jest nowy, zapach ten jest najbardziej wyczuwalny, szczególnie bezpośrednio po usunięciu opakowania. Z czasem zapach stanie się ledwie wyczuwalny i będzie świadczyć o tym, że Państwa meble są wykonane ze skóry naturalnej.

– Każdy produkt naturalny, w trakcie jego użytkowania, charakteryzuje powstawanie zmian. W przypadku skóry są to np. fałdy, zgniecenia, czy nabłyszczenia. Świadczy to jedynie o naturalnym pochodzeniu produktu i jest wynikiem poddawania skóry naciskowi i sile tarcia podczas użytkowania.

– Wysokiej jakości skóra obiciowa zachowuje swą naturalną elastyczność (podobnie do skóry pokrywającej np. tapicerkę samochodu), dzięki czemu powierzchnia jest miękka, delikatna i puszysta.

– Efektem normalnego użytkowania mebli są również zmiany miękkości oraz sprężystości poduch, oparcia, boczków i siedzisk. Nie jest to wadą mebli, ale naturalnym procesem, wynikającym z używania mebla. Aby efekt był równomierny, zalecamy używanie wszystkich miejsc siedzących z taką samą częstotliwością.

– Prosimy dbać o to, by nikt nie siadał na oparciach, boczkach i poręczach. Duże obciążenia mogą narazić meble na uszkodzenia konstrukcji i trwałą deformację. Wyjątkiem są meble przystosowane do użytkowania w ten sposób.

– Należy unikać narażania tapicerki na mocne, punktowe napięcia, których skutkiem mogą być rozejścia i rozdarcia skóry lub prucie szwów.

– Prosimy nie stawiać mebli w miejscach intensywnej ekspozycji słonecznej oraz źródeł ciepła. Czynniki te mają niekorzystny wpływ na wszystkie materiały i mogą przyczynić się do powstania odbarwień.

MEBLE TAPICERSKIE

Jakość mebli tapicerskich zależy od trzech cech. Na ich podstawie można ocenić użytkowość, jakość materiału i właściwości projektu.

Typowe właściwości modelu – należy przez to rozumieć ogólny wygląd danego kompletu mebli, może to być luźne obicie lub zależne od konstrukcji różnice w twardości siedzenia.

Typowe właściwości towaru – są to właściwości poszczególnych materiałów, które zostały użyte przy produkcji danych mebli, np. naturalne właściwości skór lub blaknięcie kolorowych materiałów przy bezpośrednim nasłonecznieniu.

Właściwości użytkowe projektu – chodzi tu o zmiany pojawiające się przy używaniu danego mebla. Nie mają one wpływu na jakość oraz wykonanie projektu.

BUDOWA OBICIA

Przy nowoczesnej przemysłowej produkcji mebli tapicerowanych, rozróżnia się dwa rodzaje obić: obicia luźne i obicia napięte.

Obicia luźne – to takie, w których materiał obicia nie jest równomiernie sztywno połączony z wypełnieniem, przez co powierzchnia jest pofałdowana. Rozpoznajemy go po miękkości i przyleganiu.

Fałdy na siedzeniu, oparciu i poręczach nie są wadą jakościową, a efektem zamierzonym. W gronie fachowców nazywa się to zamierzonym pofałdowaniem danego modelu.

Naturalnym zjawiskiem jest, że skóra w miarę użytkowania nieznacznie się rozciąga i obicie nabiera wyglądu typowego dla użytkowania. Zmiany te nie zmniejszają jednak w żaden sposób funkcjonalności mebla. Przy jednostronnym użytkowaniu, równomierne wygładzenie fałd na prawo i lewo na powierzchni siedzenia zapobiega powstawaniu fałd naciągowych.

Obicia napięte – to takie, w których materiał jest sztywno naciągnięty na wypełnieniu i przymocowany. Unika się w ten sposób utworzenia fałd w trakcie użytkowania. W większości przypadków fałdy powstałe w trakcie siedzenia prostują się samoczynnie. Jednakże nawet w tym przypadku nie można wykluczyć, że po dłuższym użytkowaniu mogą pojawić się lekkie fałdy. Nie jest to związane z odkształceniem się wypełnienia, tylko z rozciąganiem się materiału obiciowego. Również w tym przypadku nie da się uniknąć zmiany twardości siedzenia w zależności od długości i sposobu użytkowania oraz od wagi ciała.

Poduszki na oparciu

Przy luźnych i nakładanych poduszkach wypełnionych sprężynami, kawałkami pianki lub watą, należy je po użyciu ręcznie uformować, aby uzyskać pierwotny wygląd.

Poręcze i boczki ruchome lub obite na sztywno

Poręcze i boczki ruchome lub obite na sztywno, przy meblach wypoczynkowych pełnią dwie funkcje:

– służą jako oparcie dla rąk

– poprawiają efekt wizualny

Wytrzymałość poręczy (w zależności od mebla i sposobu jego użytkowania) nie jest projektowana w tym celu, aby udźwignąć ciężar całego ciała. Z tego względu na poręczach nie należy siadać. Wytrzymałość poręczy jest z reguły obliczana na 20kg. Powyżej tej wartości – zależnie od obciążenia i modelu, mogą powstać różne uszkodzenia spowodowane niewłaściwym użytkowaniem.

Wykonujemy również meble, w których boczki są przystosowane do użytkowania jako miejsca siedzące.

INFORMACJE NA TEMAT SKÓRY

Do produkcji mebli wykorzystujemy wyłącznie najwyższej jakości skóry bydlęce. Skóry te pochodzą częściowo z hodowli europejskich, a częściowo z innych kontynentów. Materiały europejskie wykazują mniej cech naturalnych, niż materiały z innych kontynentów, gdyż tamtejsze zwierzęta wychowują się w bardziej dzikich warunkach. Skóry surowe, pochodzące z ubojni, nie mogą być wykorzystywane w swojej pierwotnej grubości, ale są w garbarniach po pierwszym oczyszczeniu rozwarstwiane. Powstaje warstwa „pomarszczona” (górna) i warstwa „mięsna” (dolna). Do produkcji mebli wykorzystuje się przeważnie wyłącznie górną warstwę. Po rozwarstwieniu i dalszym oczyszczeniu, skóry są farbowane w beczkach, a następnie suszone. Dopiero w tym momencie są one dzielone na poszczególne gatunki.

Rozpoznawanie i ocena cech naturalnych skóry

Jak wyżej wspominano, skóra wykazuje zazwyczaj dużo cech naturalnych. Podczas życia zwierzęcia narażona jest na różne czynniki, które prowadzą do jej uszkodzenia, takie jak np. ślady po ukąszeniach owadów na pastwisku, drut kolczasty lub ciernie, zranienia powstałe w trakcie zabaw, zranienia od zgrzebła lub powstałe w trakcie transportu do ubojni. Również choroby, operacje lub normalne sytuacje życiowe mogą pozostawić przebarwienie lub bliznę. Tylko fachowiec może ocenić, czy jest to niedopuszczalna cecha naturalna. W szczególnie trudnych przypadkach, oceny może dokonać jedynie rzeczoznawca izby przemysłowo-handlowej. Ogólnie należy jeszcze dodać, że w miarę użytkowania skóra się naciąga. Może to w pewnym stopniu prowadzić do tworzenia się fałd. Ważnie jest również, aby chronić skórę przed bezpośrednim nasłonecznieniem, gdyż wiele skór – szczególnie naturalnych, blaknie przy silnym nasłonecznieniu.

Pielęgnacja skóry

Mówi się, że wszystkie skóry wymagają regularnej pielęgnacji i czyszczenia. Znaczy to, że wszystkie skóry muszą być od czasu do czasu wyszczotkowane lub delikatnie odkurzone. Każda skóra powinna być obowiązkowo chroniona przed nasłonecznieniem, gdyż pod wpływem promieni słonecznych traci kolor i wysycha. Do pielęgnacji skóry należy używać tylko dedykowanych środków, przeznaczonych do jej czyszczenia i konserwacji.

MATERIAŁY OBICIOWE

Materiały z mikrofazy

Te materiały obiciowe składają się z połączenia mikroskopijnie cienkich włókien w zwichrzonym układzie, których 10.000m waży od 0,8 do 1,2 grama. Z tego syntetycznego włókna mogą być wykonywane tkaniny i dzianiny, jak również Wirbelvlies. Poprzez odpowiednią technikę tkacką, osiąga się wysoką wytrzymałość materiału. Do znanych i wartościowych materiałów należą: Alcantara, Amaretta, Lamous Belleseime. Również na tkaninach i dzianinach z mikrofazy, w trakcie użytkowania, mogą się tworzyć kulki i kołtuny. Składają się one jednak głównie z włókien obcych (ubranie) i można je usunąć golarką do swetrów. Poza tym, w miarę użytkowania, należy się liczyć z powstawaniem patyny – podobnie jak przy skórze nubukowej. Nie zmniejsza to jednak użyteczności i trwałości materiału, lecz jest typową cechą tego materiału. Przy nowo dostarczonych meblach pokrytych mikrofazą, zaleca się lekkie odkurzenie natychmiast po ustawieniu, w celu usunięcia ewentualnych pozostałości produkcyjnych. Należy unikać farbującej odzieży. Więcej wskazówek odnośnie pielęgnacji takich materiałów znajdą Państwo na stronie producenta.

Materiały tapicerskie

Najczęściej używanymi materiałami podstawowymi są moher, wełna, poliakryl, poliester, poliamid, jedwab, len i bawełna. Każdy materiał ma swoje zalety, dlatego przy tkaniu miesza się ze sobą różne włókna (nazwa fachowa takich materiałów to tkanina mieszana), aby, dzięki kombinacji różnych pozytywnych właściwości, uzyskać możliwie wartościowy materiał obiciowy. Przetwarzanie włókien naturalnych jest bardzo pracochłonne i długotrwałe, takie włókno ma jednak szlachetny wygląd, jest przyjazne dla skóry i miłe w dotyku. Włókno syntetyczne, dzięki rozwojowi techniki, jest za to łatwiejsze w wytworzeniu. Włókna te są na ogół lepiej tolerowane przez alergików.

Odporność na światło

Każdy materiał obiciowy przy bezpośrednim nasłonecznieniu mocniej lub słabiej blaknie. Włókna syntetyczne są jednak bardziej odporne na światło, niż włókna naturalne. W obecnych czasach ochrona środowiska to poważny problem, dlatego też przetwarzane materiały w coraz większym stopniu produkowane są z włókien naturalnych, przez co problematyka odporności na światło ma coraz większe znaczenie.

Wskazówka: należy koniecznie unikać narażania mebli na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Elektrostatyczne naładowanie obić

Zjawisko to najczęściej występuje w nowocześnie ogrzewanych mieszkaniach. Centralne ogrzewanie w połączeniu ze szczelnymi oknami obniża względną wilgotność powietrza w pomieszczeniu do 30-40%, co uniemożliwia naturalne rozładowanie elektrostatyczne. Szczególnie przy długotrwałych okresach grzewczych, obicia mocno wysychają i ładują się elektrostatycznie. W takich przypadkach należy zadbać o zwiększenie wilgotności powietrza, np. przez kwiaty doniczkowe, ułożenie mokrych ręczników na kaloryferach, nawilżacze powietrza lub poprzez spryskiwanie mebli środkiem antystatycznym (najlepiej najpierw wypróbować środek na niewidocznym miejscu, aby sprawdzić odporność materiału).

Pielęgnacja i czyszczenie wymienionych wyżej rodzajów materiału

Jak wszystkie materiały codziennego użytku, również obicia meblowe wymagają regularnej pielęgnacji, gdyż narażone są na kurz i zabrudzenia kontaktowe. Nie należy dopuszczać do zbyt mocnego zabrudzenia, aby nie utrudniać czyszczenia i nie dopuścić do wniknięcia zabrudzeń w głąb materiału. Właściwe czyszczenie i pielęgnacja pozwoli utrzymać wartość użytkową mebli. Należy rozróżnić bieżącą pielęgnację i czyszczenie.

Bieżąca pielęgnacja (dotyczy wszystkich rodzajów obić):

Jest to usuwanie zabrudzeń powstających w codziennym użytkowaniu (kurz domowy, zabrudzenia kontaktowe itp.). Polega ona na regularnym odkurzaniu za pomocą dyszy do obić (o małej sile ssania), a następnie szczotkowaniu miękką szczotką w kierunku „z włosem”. Poza tym, od czasu do czasu, należy ścierać materiał zwilżoną (niezbyt mokrą) ściereczką skórzaną, ponieważ, szczególnie w ogrzewanych pomieszczeniach, wilgotność powietrza często jest zbyt niska. Wilgotność utrzymuje elastyczność włókien i pozytywnie wpływa na trwałość materiału. Należy jednak zwrócić uwagę, aby skóra była wcześniej dokładnie wymyta w czystej wodzie i aby nie zawierała pozostałości żadnych domowych środków czyszczących.

Czyszczenie natomiast jest potrzebne jedynie przy nadzwyczajnych zabrudzeniach, np. po małych „wypadkach” zdarzających się w domu (rozlane napoje, jedzenie, krew itp.).

 

WYPEŁNIENIA I ICH WŁAŚCIWOŚCI

Konstrukcyjne różnice w twardości siedzenia są wynikiem różnej budowy wypełnienia. To znaczy, że komfort siedzenia poszczególnych elementów danego kompletu może się różnić zależnie od tego, jaka konstrukcja została zastosowana przy sprężynach danego obicia i przy poszczególnych częściach obić, gdzie obicie stanowi górną część budowy siedzenia i, zależnie od wykonania, decyduje o twardości lub miękkości siedzenia. Natomiast sprężyny stanowią dolną część budowy siedzenia. W zależności od wykonania i dopasowania do obicia, mają wpływ na twardość siedzenia. Jeżeli meble w danym komplecie mają różne formy geometryczne, to ze względów konstrukcyjnych nie montuje się przy każdym elemencie takich samych sprężyn. Wynikiem tego może być różna twardość poszczególnych elementów jednego kompletu. Szczególnie występuje to przy elementach narożnych, elementach w rozkładanych pufach i elementach końcowych. Może się więc zdarzyć, że wymienione wyżej elementy mimo takiego samego obicia są miększe lub twardsze, niż reszta elementów o budowie prostej. Jako sprężyny stosuje się najczęściej sprężyny stalowe, pasy elastyczne, drewniane listwy sprężynujące. W miarę użytkowania, zależnie od ciężaru ciała, całe obicie ulega zmianie kształtu. Proces ten widać najwyraźniej, gdy w pierwszych miesiącach mebel jest użytkowany jednostronnie. Jest to normalny proces, mający miejsce przy każdym obiciu. Po tym, jak obicie się ułoży, prawie nie ulega ono zmianie. Aby uzyskać równomierną twardość należy pamiętać, by zmieniać od czasu do czasu pozycję siedzenia. Takie zmiany twardości siedzenia są normalne i nie stanowią podstawy do reklamacji.

FUNKCJE PRZY MEBLACH TAPICERSKICH

Wszystkie meble tapicerskie wyposażone w funkcje (np. sofy do spania lub leżenia, fotele rozkładane, sofy ze składanymi poręczami, zagłówkami itp.), posiadają – zależnie od wartości, różne okucia ze skomplikowaną mechaniką. Na przykład przy sofie z wyciąganą powierzchnią do leżenia, lub przy rozkładanej sofie do leżenia, danej części nie można chwytać z jednej strony, np. tylko z prawej lub tylko z lewej i wyciągać lub rozkładać. Poprzez jednostronną obsługę, okucie może zostać uszkodzone lub wyrwane z elementu nośnego (najczęściej z boków korpusu). Aby tego uniknąć, należy części składane lub wyciągane chwytać i obsługiwać na środku lub równomiernie z prawej i lewej strony. Tak samo przy fotelu z funkcją obsługiwaną elektrycznie lub ręcznie, oparcie na stopy lub przestawiane oparcie nie może być używane do siedzenia. Dotyczy to też wszelkiego rodzaju poręczy, szczególnie jeżeli są przestawiane lub składane. Ponieważ mebel z funkcją poddany jest regularnym ruchom, od czasu do czasu należy sprawdzać, czy zawiasy okuć są czyste, sprawdzać czy śruby, którymi okucia są przymocowane, nie poluzowały się i ewentualnie je dokręcić. Przy meblach wypoczynkowych z funkcją spania –tak samo jak przy normalnych łóżkach, ważne jest, aby – poprzez odpowiednie wietrzenie obić przeznaczonych do leżenia, unikać tworzenia się pleśni. Pojawianie się pleśni nigdy nie jest wynikiem użycia złego materiału lub wadliwego wykonania. Powstaje ona tylko przy niedostatecznej pielęgnacji, niewłaściwym użytkowaniu, lub przy zbyt wysokiej wilgotności powietrza w danych pomieszczeniach.